mjacko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Voľby do Európskeho parlamentu 2014

      Európska únia – dve slová. Pod nimi sa však združuje až 28 európskych krajín. Uvedomujeme si ale, čo pre nás tieto slová znamenajú?

      Tento spolok štátov bol kedysi založený za hlavným účelom zachovania mieru v Európe. Postupne sa spolupráca medzi jeho členmi rozrastala. Preto v dnešnej dobe štáty Európskej únie spolupracujú už aj ekonomicky a rovnako aj na právnej a politickej báze. Aj my, občania Slovenskej republiky, sme sa v referende rozhodli, že sa chceme stať jej súčasťou. Tak v roku 2004 Slovensko vstúpilo do tohto spoločenstva.

      Osobne si ako Slovák myslím, že
vstup do tohto spolku môžeme hodnotiť celkovo pozitívne, pretože nám zatiaľ priniesol a stále prináša viac výhod ako nevýhod. Musíme všetci uznať, že cestovanie "bez hraníc" do okolitých krajín sa nám veľmi páči. Rovnako sme získali aj obrovskú možnosť hľadať si prácu mimo našej vlasti. Okrem toho sa študenti môžu vybrať študovať do rôznych štátov EÚ, kde si potom zdokonaľujú a prehlbujú svoje znalosti, či už vedomostné alebo jazykové, nehovoriac o množstve skúseností, ktoré tam získavajú. Toto sú jedny z tých najdôležitejších výhod, ktoré sme získali a ktoré môžeme pociťovať priamo na nás samých. Navyše, Slovensko sa pristúpením začlenilo do významnej skupiny, vďaka ktorej nás ostatné krajiny sveta môžu takto viac vnímať.

      Samozrejme, existujú aj rôzne negatívne faktory, na ktoré poukazujeme nielen my Slováci, ale aj občania ostatných členských krajín. Ja medzi ne ako jeden z hlavných môžem zaradiť to, že čoraz viac silnie pozícia inštitúcií EÚ v rozhodovaní, ktoré potom viac zasahujú do suverenity týchto krajín. Problém tu nastáva ten, že na chode EÚ sa podieľajú hlavne tri orgány Rada EÚ, Európska komisia a Európsky parlament. Sú navzájom prepojené a spolu vytvárajú právne predpisy záväzné pre všetky členské štáty. Tým pádom do značnej miery ovplyvňujú aj ich vývoj. Avšak jediné miesto, do ktorého sa dosadzujú politici len na základe hlasovania občanov zo všetkých krajín EÚ, predstavuje Európsky parlament. Preto sa trochu pozastavím práve nad touto dôležitou inštitúciou.

      Od roku 1979 môže dnes už vyše 500 miliónov občanov Únie voliť poslancov do Európskeho parlamentu vo všeobecných a priamych voľbách každých 5 rokov. Poslanci potom reprezentujú ich názory na medzinárodnej
európskej úrovni. "Kameň úrazu" ale predstavuje účasť v týchto voľbách, ktorá je celkovo nízka. Rovnako aj na Slovensku. Naskytuje sa preto otázka prečo je tomu tak?
      Niektorí ľudia tvrdia, že volením by nič nezmenili. Iní si zase myslia, že keď je Brusel od Bratislavy relatívne ďaleko, tak sa ich to netýka. Z môjho pohľadu si ale myslím, že občania si len neuvedomujú, ako ich EÚ ovplyvňuje. Takže podľa mňa sú len málo informovaní. Európska únia by preto mala vynaložiť väčšie úsilie na ich oboznamovanie o celkovom fungovaní a o svojej angažovanosti.

      Prostredníctvom Európskeho parlamentu a našou voľbou jeho poslancov sa tým pádom aj my ako občania EÚ podieľame na jej chode, nakoľko úlohou týchto poslancov je hlavne zastupovať svojich občanov pred predstaviteľmi a inštitúciami Európskej únie. Pre tých, ktorí si ešte stále myslia, že tieto voľby nie sú podstatné, uvediem snáď ten najpresvedčivejší argument, pre ktorý sa oplatí ísť voliť štatisticky má vyše 80% všetkých zákonov prijímaných slovenským parlamentom pôvod práve "v Bruseli". Je teda jedno, či sme mladí, študenti, pracujúci alebo dôchodcovia, pretože všetky európske predpisy sa nás bezvýhradne týkajú. A to aj napriek tomu, že si to ani nemusíme uvedomovať! Takže voľbou do Európskeho parlamentu máme takto všetci možnosť do istej miery ovplyvniť aj našu budúcnosť.

      Je mi ľúto, že v predchádzajúcich voľbách v roku 2009 malo Slovensko najnižšiu účasť spomedzi všetkých krajín. Bolo to len niečo cez 19% všetkých obyvateľov. Musíme to spoločne zmeniť! Aj ja ako zástupca mladej generácie mám tento rok po prvýkrát možnosť zúčastniť sa a určite ju aj využijem. Napokon, nikto by nemal zabúdať, že volebné právo v dnešnej forme kedysi neexistovalo a naši predkovia si ho museli vydobyť a to často aj za cenu straty života. Určite by sme preto k tomuto právu nemali pristupovať pohŕdavo.

      Mojím cieľom v tomto článku bolo aspoň trochu vzbudiť záujem o Európsku úniu, a hlavne vyzvať všetkých, aby sa prekonali, našli si nejaké informácie o kandidátoch do Európskeho parlamentu a išli voliť. Tieto voľby sa uskutočnia v sobotu 24. mája tohto roku. Poďme sa podieľať aj my na tvorbe EÚ! Alebo sme naozaj takí ľahostajní, že nám to je jedno, kto o nás bude rozhodovať?



Autor: Marcel Jacko

Európska únia | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014